VABpro kapsamında gerçekleşen faaliyetlerden biri olan Türkiye-AB Ağ Oluşturma Konferansı (Şehir Eşleştirme Çalıştayı) 14-16 Nisan 2014 tarihlerinde Ankara'da gerçekleşmiş ve Yalova'nın da içinde bulunduğu 20 pilot il ile 30'un üzerinde AB üye ülkesi yerel yönetimi bir araya gelmiştir. Yalova Vali Yardımcısı Fatih Ahmet KURT başkanlığında ilimizi temsil eden heyet, konferansa katılan AB yerel/bölgesel yönetimleri ile ikili görüşmeler gerçekleştirmiş ve Almanya'nın Rottenburg kentiyle sosyal hizmetler konusunda eşleşmiştir. İlimizden alanında uzman 5 kişi 5 gün süreyle Niyet Mektubu imzaladıkları kenti ziyaret etmişler ve öncelikli işbirliği temaları çerçevesinde olası işbirliklerini nasıl somutlaştıracaklarını görüşmüşlerdir. Bu ziyaretin karşılığı olarak 14-17 Eylül 2014 tarihleri arasında, eşleşilen Almanya'nın Rottenburg kentinden ilimize de 3 gün süreyle 4 kişilik birheyet ziyarette bulunmuş ve üzerinde mutabakat sağlanan hususlarda incelemelerini sürdürmüşlerdir. Program kapsamında sosyal hizmetler konusundaki çalışmaları yerinde izlemek ve bu konuda işbirliği yapmak ve nihayetinde Yalova ve Rottenburg şehirleri arasında kardeş şehir anlaşması imzalamak üzere çalışmalar yapılmıştır. 01-04 Şubat 2015 tarihlerinde Rottenburg Kentinden Rottenburg Belediye Başkanlı Stephan NEHER başkanlığındaki 8 kişilik bir heyet ilimizi ziyaret etmiş ve Rottenburg ile Yalova arasında bir Kardeş Şehir Anlaşması imzalamışlardır.

Heyetin Valimiz Selim CEBİROĞLU'nu makamında ziyaretlerinin ardından Yalova ve Rottenburg kentleri arasında somut adımlar atılması amacıyla gerçekleştirilen work-shoplar sonucunda; öğrenci değişimleri, spor müsabakaları, üniversite ve gençlik kulüpleri, işbaşı eğitim uygulamaları, gönüllü itfaiyecilik, güneş enerjisi ve kültürel faaliyetler gibi birçok konuda işbirliği yapmak üzere zemin hazırlanmıştır.

Rottenburg heyetinin ilimizi ziyareti kapsamında tesis edilmek istenen işbirliği kapsamında muhtemel proje fikirleri görüş alış verişinde bulunulmuştur.